close
بهترین متخصص ارتودنسی
مطالعه تخصصی سبک بازی دنی سبایوس | مادرید فا
مادرید فا
سایت خبری رئال مادرید
احسان احمدزاده         18:59 - 26 / 04 / 1396         22 بازدید
شاه مهره نقل و انتقالاتی امسال لالیگا که ناگهان دوئلی نفس گیر میان رئال و بارسا برای جذبش به راه افتاد، سرانجام راهی برنابئو شد تا خط میانی باور نکردنی این تیم، باور نکردنی تر شود.

مادرید فا - رقابت های یورو زیر 21 ساله ها همچون همیشه تبدیل به ویترینی برای غول های اروپایی شد تا بازیکنان و استعدادهای روز فوتبال اروپا را شناسایی کنند.

بهترین بازیکن این رقابت ها مطابق انتظار از تیم ملی اسپانیا بود. جایی که دنی سبایوس، هافبک میانی 20 ساله رئال بتیس، درخششی خیره کننده داشت و توانست خودش را به مهره اصلی نقل و انتقالاتی از این رقابت ها تبدیل کند. رقابت نفس گیر رئال مادرید و بارسلونا مطابق انتظار شکل گرفت اما در نهایت کفه ترازو به سمت فلورنتینو پرز سنگینی کرد که طی این سال ها همواره کفه ترازو را به نفع خودش نگه داشته است. استعداد 20 ساله اسپانیایی با مبلغی قابل قبول راهی خط میانی تیمی شد که بهترین خط میانی دنیا در فصل گذشته و یکی از بهترین خطوط میانی چند سال اخیر دنیا را در اختیار دارد. شاید بپرسید که چنین جوانی چه چیزی می تواند به این خط میانی اضافه کند. اما مسئله لزوما مربوط به کوتاه مدت نخواهد شد. هر چند سبایوس در کوتاه مدت هم می تواند به خوبی مهره های کلیدی خط میانی تیم را پوشش دهد اما برنامه اصلی در بلند مدت است. جایی که او احتمالا طی 2 یا 3 سال آینده به مرد اول خط میانی مادریدی ها بدل خواهد شد.

برای مطالعه دقیق دنی سبایوس، باید به فصل 2014/2015 برگردیم. جایی که او در سن 18 سالگی توانست خودش را به ترکیب اصلی رئال بتیس در سطح دوم فوتبال اسپانیا برساند. سبایوس در همان فصل به خوبی نشان داد که چه توانایی هایی دارد و در آینده می تواند به چه نوع بازیکنی تبدیل شود. بتیس در آن فصل سه سرمربی مختلف (دو مربی ثابت و یک مربی موقت) با سه دیدگاه تاکتیکی به خود دید و همین مسئله شاید برای سبایوس تبدیل به توفیقی اجباری شد تا در نقش های گوناگونی به میدان رود. به عنوان مثال او زیر نظر ژولیو ولاسکوئز طی 15 هفته ابتدایی در سیستم 2-4-4 به عنوان بازیکن کناری سمت راست و چپ در نقش «Interiore» به میدان رفت. اما پس از آن با روی کار آمدن په په مل، سبایوس در چینش 2-4-4 در نقش «Double pivot» به طور متناوب کنار لورنزو ریس یا ژاوی تورس بازی کرد تا ابعاد متفاوتی از توانایی هایش را ارائه کند.

با صعود بتیس به لالیگا، سبایوس فرصت بیشتری برای بروز توانایی هایش پیدا کرد. او در فصل 2015/2016 نیز به پیشرفتش در "بنیتو ویامارین" ادامه داد و بیش از پیش مورد توجه فوتبال نویسان اسپانیایی قرار گرفت. سبایوس در این فصل با دو سرمربی مختلف کار کرد. او در نیم فصل اول زیر نظر په په مل و در نیم فصل دوم با خوان مرینو همکاری کرد. مهم ترین تغییر در این فصل به کار گیری سبایوس در چینش 1-3-2-4 در نقش شماره 10 بود. نقشی که یکی از مهم ترین ویژگی های فنی او را بیش از پیش هویدا کرد(در مورد آن صحبت خواهیم کرد). سبایوس در این فصل در 34 بازی 2131 دقیقه برای بتیس به میدان رفت تا خیلی زود رزومه ای قابل قبول برای خودش دست و پا کند.

اوج درخشش سبایوس در بتیس فصل گذشته رخ داد. زمانی که او توانست به طور رسمی نام خودش را وارد رسانه های اسپانیایی کند و صفحات مختلف این رسانه ها را در اختیار خودش قرار دهد. سبایوس در 11 بازی اول فصل زیر نظر گوستاوو پویت کار کرد و شاید تنها دورانی بود که نتوانست درخشش لازم را داشته باشد.  او نیمی از بازی ها را انتخاب اول پویت نبود اما با تغییر سرمربی و روی کار آمدن ویکتور سانچز درخشش سبایوس دوباره از سر گرفته شد. سبایوس در سیستم مشهور 2-3-5 ویکتور سانچز در نوک مثلث خط میانی تیم پشت دو مهاجم قرار داشت و توانست بهترین نمایش هایش را ارائه دهد. سبایوس در این فصل 30 بازی و 2345 دقیقه برای تیمش به میدان رفت که با توجه به دوران افول اوایل فصل زیر نظر پویت، آمار قابل قبولی محسوب می شود.

 از نقش های مختلفی که دنی سبایوس در خط میانی طی این سال ها عهده دار بوده به خوبی پیداست که این بازیکن استعداد بالایی در تبدیل شدن به هافبکی با خصوصیات «All-round midfielder» دارد. هافبک هایی که رئال مادرید همین حالا دو نمونه استثنایی از آن ها را در ترکیب اصلی خود می بیند و دنی سبایوس می تواند بهترین پوشش ممکن برای این دو بازیکن باشد. سرخیو سانتوس، فوتبال نویس آ اس، در یادداشتی تحلیلی ضمن نقل یک مصاحبه قدیمی از سبایوس که از علاقه اش به مودریچ صحبت کرده بود، به مقایسه توانایی های این بازیکن با مودریچ پرداخت. سانتوس پارامترهای تکنیک بالا، قدرت بازی مالکانه، قدرت بازپس گیری توپ و توانایی در دادن پاس های کلیدی در یک سوم تهاجمی را از مهم ترین نقاط قوت سبایوس عنوان کرد که مهم ترین نکته در این بین تکنیک بالای این بازیکن است. تکنیک بالایی که همین حالا او را در این پارامتر از لوکا مودریچ یا تونی کروس بالاتر قرار می دهد.

سبایوس با 79 نبرد یک در مقابل یک موفق در رتبه چهارم بهترین بازیکنان لالیگا از این حیث قرار گرفته که با توجه به دقایق حضورش در زمین فوق العاده الهام بخش است.

هافبک رئال مادرید 116 بار توسط بازیکنان حریف با خطا متوقف شده که به خوبی تکنیک بالای او در عبور از حریف را نشان می دهد. سبایوس در میان تمامی بازیکنان تکنیکی لالیگا از این نظر در رتبه دوم و تنها پایین تر از نیمار قرار گرفته است.

توانایی های سبایوس در یک سوم تهاجمی و ایجاد موقعیت برای هم تیمی ها دیگر نکته کلیدی در پارامترهای فنی او محسوب می شود. سبایوس فصل گذشته در ترکیب رئال بتیس موفق شد 16 موقعیت گل برای هم تیمی هایش ایجاد کند که در بین تمامی بازیکنان این تیم در فصل گذشته یک رکورد محسوب می شود. سبایوس همچنین 36 پاس کلیدی نیز برای هم تیمی هایش ارسال کرده که هر چند در سطح لالیگا قابل تامل نیست اما باز هم برای جوانی20 ساله قابل قبول است.

مسئله ای که تاکتیک نویسان اسپانیایی دو سال پیش آن را نقطه ضعف سبایوس می دانستند نیز تا حد زیادی فصل گذشته مرتفع شد و سبایوس در پارامترهای تدافعی نیز پیشرفت قابل توجهی پیدا کرد. او فصل گذشته از حیث تعداد تکل موفق توانست رتبه 15 لالیگا را به خود اختصاص دهد در حالی که دو فصل پیش او در رتبه 48 قرار داشت. او فصل گذشته از زمانی که ویکتور سانچز هدایت تیم را عهده دار شد، توانست به طور میانگین در هر بازی 10 بازپس گیری توپ انجام دهد که این مساله می تواند برای رئال مادرید فوق العاده کلیدی باشد. پیشرفت قابل ملاحظه سبایوس در پارامترهای تدافعی او را بیش از پیش به رویای تبدیل شدن به یک «All-round midfielder» نزدیک کرده است.

دنی سبایوس تنها 20 سال سن دارد و دست کم 3 فصل دیگر فرصت خواهد داشت تا پیش از رسیدن به ثبات خود را در پارامترهای فنی مختلف ارتقاء دهد. او همین حالا نیز از وضعیت خوبی برای حضور در ترکیب رئال مادرید برخوردار است و حضور کنار مودریچ و کروس می تواند سرعت پیشرفت او را بهبود بخشد. رئال مادرید رفته رفته باید به فکر جانشینی برای اَبَر هافبکی همچون لوکا مودریچ باشد و دنی سبایوس همان طور که خودش نیز پیش از این گفته، نزدیک ترین بازیکن برای تحقق این رویا خواهد بود.


پایان ماه عسل زیدان؛ رئال مادرید در بحران!
رئال مادرید و نقطه قوتی که رنگ باخت
مادرید، داستانِ من؛ به قلم کریستیانو رونالدو
رئال مادرید؛ غولی که از چراغ بیرون می آید
تلفیق استعداد و سخت‌ کوشی؛ جادوگری به نام ایسکو
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی